25 września br. od godziny 13:30 ks.proboszcz dr Wojciech Skóra, Parafialne Grupy Modlitewne i Akcja Katolicka zapraszają mieszkańców miasta na Festyn Parafialny przy kościele p.w. NMP Matki Kościoła. Jak czytamy w zaproszeniu „ważnym celem festynu jest dofinansowanie remontów jedynej w Kostrzynie nad Odrą zabytkowej kaplicy. Obecnie przeprowadzamy konserwację elewacji kaplicy - ostatni etap”. Fakt ten jest doskonałym pretekstem do przybliżenia Państwu informacji o naszej kaplicy oraz zachęcenia do osobistego dołożenia przysłowiowej złotówki na powyższy cel.
KAPLICA NEOGOTYCKA
przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2 jest obiektem wzniesionym pod koniec XIX wieku, lub na początku XX wieku, jako świątynia cmentarna. Cmentarz po II wojnie został zlikwidowany, a kaplica przejęta przez gminę rzymsko-katolicką i konsekrowana p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w dniu 14.06.1946 roku. Wykorzystywana do czasu budowy nowego kościoła w 1980 roku. Później popadała w zapomnienie i służyła jako stolarnia i magazyn. W 2006 roku kierownik Delegatury Wojewódzkiej Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie wydał decyzję w sprawie wpisania zabytku nieruchomego do rejestru zabytków, w której stwierdził, że „obiekt ten jest cenną realizacją architektoniczną w zakresie budownictwa sakralnego na terenie powiatu gorzowskiego. Kaplica została wzniesiona w stylu neogotyckim i posiada istotne wartości architektoniczne, które decydują o znacznej randze tej budowli w zabudowie miasta Kostrzyna nad Odrą (…) Z uwagi na wartości historyczne, artystyczne i naukowe istnieją merytoryczne przesłanki do wpisania obiektu do rejestru zabytków.
Fot.: Wnętrze kaplicy pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa
Proboszcz dr Wojciech Skóra podjął decyzję o przywróceniu zabytku do dawnej świetności. Pierwsze prace konserwatorsko i restauratorskie trwały 2 lata od 2017 do 2019 r. pod okiem konserwatora dzieł sztuki Piotra Maćko i zostały sfinansowane z pieniędzy własnych parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Wykonane prace jak m.in. naprawa sklepienia, konserwacja ceramicznych stacji Drogi Krzyżowej posadzki, nowy wystrój wnętrza z ołtarzem z połowy XIX wieku zyskały uznanie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i otrzymało wyróżnienie konserwatora zabytków za realizację prac konserwatorsko-restauratorskich w zabytku. Do zakończenia pozostają prace przy elewacji zabytku.
Chcesz dowiedzieć się więcej : kliknij w link