30 lat temu – 21 listopada 1992 roku - otwarte zostało drogowe przejście graniczne w Kostrzynie nad Odrą.
- Otwarcie drogowego przejścia granicznego, to wydarzenie które istotnie, z jednej strony zmieniło życie codzienne mieszkańców naszego miasta, z drugiej natomiast – otworzyło miastu „okno” na Europę, stało się atutem – twardym czynnikiem lokalizacji u nas inwestycji: zarówno zagranicznych, jak i krajowych, a inwestycje są warunkiem rozwoju, także rozwoju lokalnego.
Jak ważne jest otwarcie granicy polsko-niemieckiej dla naszego miasta, przekonaliśmy się wtedy gdy na krótko została zamknięta z powodu pandemii. Zaobserwowaliśmy, jak wielu naszych mieszkańców wręcz ułożyło sobie życie, zarówno zawodowe jak i prywatne, korzystając z szans, jakie daje granica, ale otwarta – podkreślił Burmistrz Miasta dr Andrzej Kunt.
Poniżej fragment artykułu „Granica otwarta” autorstwa Jerzego Szabłowskiego, który ukazał się w Gazecie Kostrzyńskiej nr 15 w 1992 roku opisujący ten ważny w historii naszego miast dzień.
„Niewielu mieszkańców naszego miasta pamięta chyba takie zgromadzenie ludzi na Starym Kostrzynie. Most, który był bezużyteczny od 47 lat po gruntownej odnowie znowu łączy dwa kraje oraz jedno miasto. Jeszcze na kilka dni przed otwarciem przejścia trudno było uwierzyć, że firmy budowlane zdążą zakończyć pracę przed wyznaczonym terminem otwarcia. A jednak pomimo bardzo niesprzyjającej aury w ostatnim miesiącu prace nie ustawały ani na moment. Jeszcze 21-szego rano trwały ostatnie prace kosmetyczne. Początek uroczystości otwarcia przewidziany był na godzinę 11. Lecz już dużo wcześniej liczni mieszkańcy, najczęściej całymi rodzinami przybywali na Stary Kostrzyn. Wszystkich przybyłych witały dźwięki muzyki granej przez dętą orkiestrę wojskową. Do ostatniego dnia fama w mieście głosiła, że na otwarcie przybędzie ktoś bardzo ważny z rządu. Mowa była o pani Suchockiej, a także o panu Goryszewskim. Niestety jak się okazało, były w tym dniu ważniejsze wydarzenia w kraju, jak chociażby zjazd PSL-u. Tak więc w Kostrzynie rząd reprezentowany był przez znacznie mniej znanych polityków. Po przecięciu wstęgi na moście wojewoda gorzowski Zbigniew Pusz i premier Brandenburgii Manfred Stolpe wraz z innymi oficjalnymi gośćmi, oraz towarzyszącymi im dziennikarzami przybyli pod wiatę. Tam wspominana wcześniej orkiestra odegrała hymny narodowe obu państw i zaczęły się przemówienia. W przemówieniach swoich panowie Pusz i Stolpe podobnie jak 30 maja tego roku z okazji otwarcia w Kostrzynie przejścia kolejowego mówili dużo o dobrym sąsiedztwie, wzajemnej współpracy, zbliżeniu naszych państw a przede wszystkim o dobrych interesach, jakie wspólnie możemy robić. Paradoksem może wydawać się fakt, że wojewoda Pusz już po raz drugi w tym roku bierze udział w otwarciu przejścia granicznego, co niewątpliwie stanowi duży krok w zbliżeniu Polski i Niemiec na drodze do zjednoczonej Europy.”