Celem projektu jest zachowanie i ukierunkowane uzupełnieniewspólnego dziedzictwa kulturowego miejsc pamięci w regionie nad Wartą i Odrą przez nadanie nowej jakości transgranicznej współpracy, ukierunkowane inwestycje w udostępnianie i komunikowanie dziedzictwa kulturowego miejsc pamięci, w oparciu o średnioterminowy program współpracy, nowe produkty turystyczne i długoterminowe uzgodnienia.
Zostanie to osiągnięte, dzięki stworzeniu sieci powiązanych tematycznie ze sobą miejsc pamięci, które funkcjonują już w przestrzeni turystycznej, jednakże z powodu braku narzędzia zespalającego, ułatwiającego komunikację pomiędzy podmiotami nie współpracują ze sobą.
Stworzenie klastra miejsc pamięci Odry i Warty, którego rdzeniem są miasta partnerskie projektu tj. Seelow, Kostrzyn nad Odrą oraz Słońsk pozwoli na stworzenie nowego systemu współpracy pomiędzy miejscami pamięci obszaru woj. Lubuskie, Brandenburgia. Dzięki temu otrzymamy gotowy produkt turystyczny, który umożliwi łatwe dotarcie do wielu instytucji, kultury, pamięci czy, historii.
Seelow:
W ramach projektu zostanie przeprowadzona renowacja budynku dworca kolejowego z II poł. XIX w., który sąsiaduje z Domem Szwajcarskim oraz Wzgórzami Seelow, tworząc tym samym kompleks muzealny miasta. Pracownia historyczna i Centrum Dokumentacji zostanie wyposażona w stałą ekspozycję przedstawiającą los i życie ludzi regionu, historię przed i po II Wojnie Światowe oraz integrację uchodźców.
Słońsk:
W ramach projektu powstanie Centrum spotkań, kultury i krzewienia historii regionalnej - dom kultury, który jest zlokalizowany w centrum gminy w pobliżu kościoła oraz zamku. Stanowić będzie uzupełnienie oferty turystycznej i kulturalnej funkcjonującego Muzeum martyrologii. W jego murach planowane są do przeprowadzenia warsztaty, spotkania oraz wystawy.
Kostrzyn nad Odrą:
W ramach projektu budynek (willa Wagenera) będący chronionym zabytkiem poddany ma zostać renowacji, poprzez usunięcie utrudniających dostęp do niego barier architektonicznych i oddany na użytek turystyki kulturowej. Zalicza się do tego m. in. urządzenie wystawy i centrum informacji o przemysłowym dziedzictwie Kostrzyna nad Odrą, obecnym potencjale przemysłowym miasta oraz ofercie inwestycyjnej Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wraz z pracowniami artystycznymi, Urzędu Stanu Cywilnego (którego działalność nie będzie kolidowała z prowadzonymi w obiekcie działaniami, a wręcz sprzyjała promocji sieci), oraz punktem informacji turystycznej usieciowionym z turystycznymi ofertami regionu nad Odrą i Wartą.
Tytuł Miejsca pamięci Odry i Warty jest tytułem roboczym i zostanie zmieniony, kiedy szczegółowo zostanie określona marka produktu turystycznego. Będzie bazą do stworzenia podstawowych działań marketingowych, gospodarczych, które przyczynią się do rozwoju nowotworzonej marki.