5 lipca 2022 r. Dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty” i Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze podpisali umowę dotacji na realizację projektu pt. Budowa wiaty wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ścieżce przyrodniczej „Ptasim szlakiem”. Całkowity koszt projektu to 801.656,99 zł. Dofinansowanie z Funduszu to 298.698,00 zł.
To już kolejna inwestycja na ścieżce „Ptasim szlakiem”, która zostanie wykonana dzięki wsparciu ze strony WFOŚiGW w Zielonej Górze. Tym razem, oprócz Funduszu, budowa zostanie dofinansowana przez firmę Arctic Paper Kostrzyn S. A. w wysokości 150 tys. Pozostałe środki na budowę pokryje Park Narodowy.
Ścieżka przyrodnicza „Ptasim szlakiem” to najbardziej znana trasa w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Obowiązkowe miejsce dla miłośników ptaków i główne wejście do Parku.
W skład inwestycji ma wchodzić:
- dwukondygnacyjna wiata o konstrukcji stalowo-drewnianej. Dolna kondygnacja, z ławkami i stołami, ma służyć głównie do odpoczynku. Górna - do obserwacji. Na pierwszą kondygnację będzie prowadzić trap.
- obudowa toalet
- ogrodzenie z wjazdem rurowym
- przygotowanie parkingu
Miejsce odpoczynkowo-postojowe znajduje się na terenie zalewowym, dlatego wymaga specjalnych rozwiązań. Nowa wiata ma być bardziej odporna na murszenie drewna, zniszczenia dokonywane przez lód oraz bobry. Dzięki ogrodzeniu oraz przejazdom rurowym, zaparkowane samochody będą zabezpieczone przed zwierzętami gospodarczymi (głownie przed końmi). Pod względem wizualnym ma nawiązywać do budownictwa szachulcowego.
Budowa rozpocznie się w ciągu najbliższych dni i potrwa do końca września. W tym okresie parking i wiata, znajdująca się przy ścieżce „Ptasim szlakiem” (tzw. Betonka) będą zamknięte. Nie będzie można wjechać na Betonkę autobusem! Wjazd samochodami osobowymi będzie znacznie ograniczony (zaparkować będzie można tylko w zatoczkach przy drodze). Zalecamy zostawić samochody przed wjazdem na Betonkę i pokonanie tej trasy rowerem lub pieszo.
Wyjaśniamy też, że lato to najlepszy czas na podobną inwestycję. Wiosną trwa okres lęgowy, jesienią z kolei ważny czas migracji, gdy w Parku przebywa najwięcej ptaków. Latem negatywny wpływ inwestycji na przyrodę Parku będzie najmniejszy. Wówczas też jest małe prawdopodobieństwo zalania terenu, co uniemożliwiłoby wszelkie prace. Trzeba przetrwać tymczasowe niedogodności aby w przyszłości można było korzystać z lepszej i bezpieczniejszej infrastruktury. Za utrudnienia przepraszamy i już zapraszamy na jesienne obserwacje do nowej wiaty.
Dorota Wypychowska
główny specjalista ds. edukacji i udostępniania
Park Narodowy „Ujście Warty”
w załączniku wizualizacja wiaty