W dniach 20-21 lipca gościliśmy w Kostrzynie nad Odrą delegację samorządowców z 6 europejskich miast: Capizzone (Włochy), Alzano Lombardo (Włochy), ALBA IULIA (Rumunia), OUTES (Hiszpania), VRGORAC (Chorwacja) , LUDBREG (Chorwacja). Celem spotkania była realizacja projektu EUREbirth, do którego przystąpiło również miasto Kostrzyn nad Odrą. Projekt koncentruje się na usprawnieniu dialogu pomiędzy mieszkańcami w popandemicznej Europie.
Spotkanie rozpoczęło się konferencją, której myślą przewodnią było tworzenie partnerstw i sieci współpracy miast. Burmistrz Miasta dr Andrzej Kunt w swojej prezentacji przybliżył uczestnikom Kostrzyn nad Odrą oraz czynniki i wydarzenia, które wpłynęły na intensywny rozwój naszego miasta.
- Cieszy mnie, iż miasta z odległych zakątków Europy zainteresowały się Kostrzynem. Taka forma spotkań, daje szanse wymiany doświadczeń, a przede wszystkim poznania dobrych praktyk, które realizowane są przez inne europejskie samorządy. Kostrzyn chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami: tymi dobrymi, i tymi których nie należy już powtarzać. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania przyniosą dobre efekty dla spółczesności lokalnej. Zainteresowanie partnerów projektu Kostrzynem, może mieć bowiem wpływ na powstanie kolejnych projektów, służących rozwojowi współpracy na innych płaszczyznach np. kultury, oświaty czy sportu – wspomniał Burmistrz dr Andrzej Kunt.
W drugiej części spotkania Agnieszka Żurawska-Tatała przedstawiła gościom stowarzyszenia i związki, a także sieci współpracy miast do których należy Kostrzyn nad Odra, m.in. Euroregion Pro Europa Viadrina, dzięki któremu możemy realizować szereg projektów służących rozwojowi dobrosąsiedzkich kontaktów z naszym miastem partnerskim Seelow.
W konferencji brali udział również radni Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą, z przewodniczącym Markiem Tatarewiczem na czele.
- Rada Miasta z zadowoleniem przyjęła uczestnictwo Kostrzyna nad Odrą w projekcie EUREbirth i organizowanej konferencji dotyczącej odbudowywania więzi lokalnych po okresie pandemii. Zadowolenie, jest podwójne, ponieważ była to doskonała promocja naszego Miasta, ale również okazja do budowania nowych partnerstw z samorządami położonymi na innych kierunkach geograficznych, niż dotychczas przez nas eksplorowane. Daje to szanse na zupełnie nowe doświadczenia oraz wpisuje się w oczekiwania zgłaszane przez członków Rady Miasta oraz samych mieszkańców – podkreślił Marek Tatarewicz.
Drugiego dnia spotkania, uczestnicy zapoznali się z zasadami funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Podczas spotkania z reprezentantami KSSSE, samorządowcy z Włoch, Hiszpanii, Chorwacji i Rumunii, poznali zasady przyznawania dla przedsiębiorców działających w strefie, systemu ulg i preferencji podatkowych zagwarantowanych prawnie przez polski rząd i parlament. Goście odwiedzili również Dom Praktyk Twórczych. Zauważyli, że tego typu obiekt może posłużyć jako doskonała baza do międzynarodowej wymiany młodzieży, a przede wszystkim realizacji projektów Erazmus+.