W związku z występowaniem gradacji kornika ostrozębnego w drzewostanach sosnowych, Nadleśnictwo Dębno informuje o konieczności zwalczania tego szkodnika w lasach wszystkich form własności.
Kornik ostrozębny jest to jeden z najgroźniejszych szkodników atakujących sosny. Zasiedla on drzewa osłabione na skutek suszy, pożarów czy wzmożonego występowania jemioły. Występuje głównie w drzewostanach starszych klas wieku i żeruje w górnych partiach drzew wraz z koronami pod tzw. cienką korą, a oznaką zasiedlenia są blednące, a następnie rudziejące igły. Jedynym i skutecznym działaniem w walce z kornikiem ostrozębnym jest usuwanie drzew zasiedlonych, pilne wywiezienie drewna z obszaru zagrożenia, a następnie szybkie zniszczenie poprzez rozdrobnienie pozostałości po wycince, zwłaszcza pozostawionych koron drzew i gałęzi.
Drzewostany będące w zarządzie Nadleśnictwa Dębno są objęte stałym monitoringiem, a drzewa zaatakowane przez korniki są na bieżąco usuwane. W celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów właściciele lasów obowiązani są do zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmierne pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych.
W związku z powyższym zaleca się właścicielom lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa dokonania przeglądu drzewostanów pod kątem występowania kornika ostrozębnego, a także podjęcia skutecznych działań w celu eliminacji zagrożenia.
W przypadku pytań i wątpliwości należy skontaktować się z Nadleśnictwem Dębno tel. 95 756 14 20.