Światowy Dzień FAS zwany też Dniem Świadomości FAS jest obchodzony corocznie na całym świecie 9 września - zestawienie dziewiątek pochodzi od dziewięciu miesięcy ciąży.
Ideą Światowych Dni FAS jest zwrócenie uwagi na problemy osób z Alkoholowym Zespołem Płodowym, a także uświadomienie przyszłym matkom szkodliwości skutków picia alkoholu w czasie ciąży i jego negatywnego wpływu na rozwój płodu, a w konsekwencji na dalszy rozwój dziecka.
Czym jest FASD?
Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży. FASD charakteryzują: uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzenia zachowania, niedorozwój umysłowy, nadpobudliwość psychoruchowa, wady rozwojowe ( m.in.: serca i stawów ). Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią, zdolnością do rozwiązywania problemów, koordynacją ruchową, zaburzeniami mowy, relacjami z ludźmi i przestrzeganiem norm społecznych.
Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny dziecka także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol stanowi Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS), w którym oprócz uszkodzeń ośrodkowego układy nerwowego wstępują również prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu, dysmorfie twarzy.
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w okresie ciąży! Nawet mała dawka wypitego etanolu zagraża rozwojowi dziecka. Dotyczy to każdego trymestru i każdego etapu rozwoju płodu, dlatego odstawienie alkoholu warto rozpocząć już od momentu podjęcia decyzji o staraniach o potomstwo.
Pomocny link: https://kcpu.gov.pl/fasd/