Miasto Kostrzyn nad Odrą realizuje wspólnie z Parkiem Narodowym „Ujście Warty” projekt o nazwie Współpraca w zakresie edukacji ekologicznej kostrzyńskich szkół z Parkiem Narodowym „Ujście Warty”. Polega on na przeprowadzeniu warsztatów przyrodniczych dla wszystkich uczniów ze szkół podstawowych na terenie Kostrzyna nad Odrą.
Na realizację projektu Miasto Kostrzyn nad Odrą pozyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Łączny koszt warsztatów to prawie 66 tyś. złotych a kwota dofinansowania wynosi ponad 59 tys. złotych.
Warsztaty odbywają się od listopada 2023 r. do marca 2024 r. w Ośrodku Edukacyjnym w Chyrzynie oraz w Ośrodku Muzealno - Edukacyjnym w Słońsku.
W listopadzie i grudniu w Ośrodku Edukacyjnym w Chyrzynie przeprowadzono warsztaty przyrodnicze dla klas pierwszych pn. „Życie bobrów”. Zajęcia te składały się z dwóch części: stacjonarnej w budynku oraz terenowej. Celem tych zajęć było zaznajomienie dzieci z życiem bobrów oraz ich pozytywnym wpływem na środowisko. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem a dzieci z entuzjazmem brały w nich udział.
W warsztatach przyrodniczych w Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym w Słońsku biorą udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych. Na zajęciach dzieci i młodzież poznają przyrodę Parku podczas zwiedzania wystawy stałej z przewodnikiem oraz uczestnicząc w prelekcji. W listopadzie Ośrodek odwiedzali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, w grudniu Szkoły Podstawowej nr 1, w styczniu Szkoły Podstawowej nr 4, a w lutym przyjadą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3.
Tymczasem w styczniu rozpoczęła się realizacja zajęć edukacyjnych dla klas VI pt. „Do czego są nam potrzebne mokradła?”. Obecność takiego tematu nawiązuje do obchodzonego w lutym Światowego Dnia Mokradeł. Podczas dwugodzinnych, stacjonarnych warsztatów poruszane są zagadnienia związane z terenami podmokłymi i wodą, m.in.: zasoby wody na Ziemi, obieg wody w przyrodzie, rodzaje terenów podmokłych, funkcje i znaczenie mokradeł dla przyrody i człowieka. Uczestnicy zajęć zdobywają wiedzę poprzez aktywne działanie i przeprowadzane doświadczenia. Uczestnicząc w warsztatach, młodzież uświadamia sobie jak ważne są tereny podmokłe, które znajdują się w ich najbliższej okolicy oraz zauważa potrzebę ich ochrony.
w załącznikach zdjęcia