Przez 4 dni, naszą bibliotekę odwiedziło 339 uczniów z klas V i VI wszystkich kostrzyńskich podstawówek i wzięło udział w warsztatach profilaktycznych z zakresu profilaktyki uzależnień od nowoczesnych technologii i cyberzagrożeń. Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Miasta Kostrzyn nad Odrą w ramach Profilaktyki Uzależnień.
„Spokojnie, nie jestem natchnionym terapeutą krzyczącym wyłącz ten komputer i wyjdź na dwór. Nie chodzi o to, żebyście nie grali, chodzi o to, żebyście nie przeginali” takimi słowami rozpoczął swoje warsztaty nasz gość – Krzysztof Piersa - Terapeuta Uzależnień, specjalista w dziedzinie uzależnień od nowoczesnych technologii i cyberzagrożeń, autor poradników „Komputerowy Ćpun” i „Trener Marzeń”, „Liceum Ogólnomagiczne” oraz „Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu”
Podczas aż 8 spotkań z kostrzyńską młodzieżą nasz gość bardzo szybko nawiązał kontakt z uczestnikami, rozmawiając o grach komputerowych, wirtualnym świecie, który coraz częściej niestety przysłania prawdziwy, realny świat i wyklucza z niego. Ponadto poruszył ogromny problem hejtu oraz odpowiedzialności za treści, które dziś zamieszczamy w sieci, a nie mamy świadomości, że zostają tam na wiele lat i mogą mieć realny wpływ na nasze dorosłe życie. Pan Krzysztof mówił także o odpowiedzialności prawnej i finansowej za słowa, jakie w sieci kierujemy do innych osób. Przytoczył autentyczne historie dzieci, których hejt doprowadził do prób samobójczych Autor podkreślał jak ważne jest dążenie do spełniania swoich marzeń, odkrywanie własnych pasji (opowiedział o swojej pasji modelarstwa i czytania mang) i poświęcanie czasu na realne życie. Mamy nadzieję, że te spotkania uświadomiły uczniom, że gry powinny być tylko przyjemną rozrywką, a nie sensem życia, i że prawdziwe życie dzieje się tu i teraz.