Jeśli to my potraciliśmy zwierzę, powinniśmy zatrzymać samochód i postępować tak samo, jak przy innych zdarzeniach na drodze. Kierowca powinien założyć kamizelkę odblaskową, rozstawić trójkąt ostrzegawczy i wezwać odpowiednie służby.
Pamiętajmy, że osoba, która potrąci zwierzę, zobowiązana jest mu pomóc. Mówi o tym Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku, art. 25: "Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3." tj lekarza weterynarii, członka Polskiego Związku Łowieckiego, inspektora organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusza Policji, straży ochrony kolei, straży gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnika Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej.
Interwencje wobec zwierząt domowych podejmują lekarze weterynarii, z którymi Miasto Kostrzyn nad Odrą ma zawarte umowy. Są to:
Lekarz weterynarii Pani Karolina Kalwa tel. 690 492 116
oraz
Lekarz weterynarii Pan Tomasz Bil tel. 697 381 613
W dni robocze w godzinach od 7.30 do 15.30 można powiadomić pracowników Urzędu Miasta Kostrzyn nad Odrą tel. 95 727 81 00 , a w pozostałym czasie komisariat policji w Kostrzynie nad Odrą tel. 47 791 64 11.
Pamiętajmy
Gdy pies się zgubi, a jest oznakowany tzw. chipem, ma szansę odnaleźć swój dom. Dlatego zachęcamy właścicieli psów do skorzystania z możliwości nieodpłatnego oznakowania elektronicznie swojego pupila w systemie programu SAFE-ANIMAL https://www.safe-animal.eu/pl/ w gabinetach ww. lekarzy weterynarii.