Zadławienie u dziecka, osoby dorosłej i seniora.
Miasto Kostrzyn nad Odrą zakupiło 10 zestawów do szybkiej pomocy w zadławieniach LifeVac LV08, które przekazano do kostrzyńskich przedszkoli miejskich, szkół podstawowych, żłobka miejskiego oraz Domu Dziennego Pobytu działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej.
Zadławić może się każdy zarówno dziecko, jak i dorosły — w dowolnej chwili. Niestety rzadko zdajemy sobie z tego sprawę i, zamiast minimalizować to ryzyko, zwiększamy je. W jaki sposób?
Z pozoru niegroźne zakrztuszenie się, może przejść w groźne zadławienie, czyli częściową lub całkowitą niedrożność dróg oddechowych (krtani, tchawicy, oskrzeli, płuc). To już stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet przyczyna śmierci.
Jak rozpoznać zadławienie?
- Zadławienie lekkie, częściowe, niezagrażające zdrowiu i życiu:
- utrudniony oddech,
- zaczerwienienie twarzy,
- poszkodowany samodzielnie oddycha, artykułuje dźwięki.
Przy zadławieniu lekkim górne drogi oddechowe (jama ustna, gardło, krtań, tchawica) są jedynie częściowo zamknięte przez ciało obce. Dopływ tlenu do płuc i z powrotem jest utrudniony, ale możliwy.
- Zadławienie ciężkie, całościowe, zagrażające zdrowiu i życiu:
- uniemożliwiony oddech,
- zaczerwieniona skóra twarzy przybiera kolor siny,
- odkrztuszanie ciała obcego nie przynosi rezultatów,
- poszkodowany nie jest w stanie złapać tchu, oddychać, artykułować dźwięków.
W przypadku zadławienia ciężkiego górne drogi oddechowe są zupełnie zamknięte przez ciało obce. Oddychanie zaczyna sprawiać ogromne problemy, aż w końcu staje się niemożliwe. Poszkodowany dusi się, traci przytomność, a następnie przestaje oddychać.
Zadławienie – pierwsza pomoc
Przy zadławieniu lekkim zachęcaj do silnego kaszlu i… nic więcej nie rób. Wbrew pozorom spontaniczny kaszel świadczy o tym, że organizm podejmuje samodzielną próbę usunięcia ciała obcego. Reaguje naturalnie, prawidłowo (dopóki mięśnie oddechowe mają odpowiednią siłę kurczliwości i wytwarzają wysokie ciśnienie w klatce piersiowej). Ich sprawność spada wraz z wydłużającym się niedotlenieniem, dlatego, jeśli zauważysz, że objawy zadławienia lekkiego przechodzą w fazę cięższą, natychmiast zacznij udzielać poszkodowanemu pomocy.
- U dorosłego
- Zachęcaj do kaszlu.
- Jeśli to nie spowoduje usunięcia ciała obcego, pochyl go do przodu i wykonaj do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem w okolicę międzyłopatkową, stojąc za poszkodowanym.
- Jeśli to nie spowoduje usunięcia ciała obcego, stań blisko za poszkodowanym, pochyl go do przodu, przyłóż swoje splecione ręce w okolice nadbrzusza i dynamicznie uciskaj do 5 razy jego nadbrzusze (w okolicy połowy odległości pomiędzy pępkiem a końcem mostka).
Wykonując tzw. chwyt Heimlicha zwiększasz tłocznię brzuszną i ciśnienie w klatce piersiowej. Co w połączeniu z siłą kaszlu generowanego w górnych drogach oddechowych zwielokrotnia szansę usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych.
Uwaga! Nie można stosować go u kobiet w ciąży, noworodków i niemowlaków.
- Jeśli te czynności nie spowodują usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych, kontynuuj uderzenia w okolicę międzyłopatkową na przemian z uciśnięciami nadbrzusza w sekwencji: 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową, 5 uciśnięć nadbrzusza.
Jeśli poszkodowany straci przytomność:
- bezpiecznie ułóż go na ziemi i skontroluj oddech,
- wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112,
- rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową w sekwencji: 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze.
- U dziecka
- Zachęcaj do kaszlu.
- W przypadku nieefektywnego kaszlu wykonaj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Niemowlę ułóż głową w dół na własnym przedramieniu, następnie wykonaj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową.
- Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową są nieskuteczne, wykonaj uciśnięcia klatki piersiowej u niemowląt, a u dzieci starszych – uciśnięcia nadbrzusza (tzw. manewr Heimlicha).
- Kontynuuj powyższe czynności w sekwencji: 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową, 5 uciśnięć nadbrzusza do momentu wydalenia ciała obcego.
Jeśli dziecko straci przytomność:
- bezpiecznie ułóż go na ziemi i skontroluj oddech,
- wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112,
- rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową w sekwencji: 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze.
Co zrobić, jeśli pierwsza pomoc przy zadławieniu nie przynosi rezultatu?
Nieskuteczna pierwsza pomoc to — wbrew pozorom — nie koniec walki o życie!
Użyj LifeVac.
- Przyłóż maskę do twarzy, obejmując nią usta i nos poszkodowanego.
- Przyciśnij rączkę urządzenia, kierując ją w stronę twarzy poszkodowanego.
- Pociągnij za rączkę – do siebie.
Co to jest LifeVac?
Urządzenie ssące opracowane w celu udrażniania dróg oddechowych u osoby zadławionej, gdy standardowy protokół pierwszej pomocy został zastosowany bez powodzenia.
LifeVac możesz w przypadku zadławienia u (między innymi):
- kobiet w ciąży,
- dzieci (ważących ponad 18 kg),
- osób z chorobami przewlekłymi (np. dysfagią) i z dysfunkcją narządu ruchu,
- osób leżących, kiedy standardowa pierwsza pomoc w zadławieniach nie jest możliwa.
Jak działa LiveVac?
Urządzenie wytwarza siłę ssącą, generującą niemal 6-krotkie większe ciśnienie niż podczas uciskania klatki piersiowej i ponad 10-krotnie wyższe niż wskutek wykonania manewru Heimlicha. W ten sposób szybko wyprowadza ciało obce na zewnątrz, jednocześnie zapobiegając przesunięciu się go w głąb dróg oddechowych.
Czy LifeVac jest bezpieczny?
Tak, ponieważ nie zawiera elementów, które należy wprowadzić do jamy ustnej. Używając go, nie uszkodzisz dziąseł, zębów, języka, podniebienia czy żeber poszkodowanego (do czego może dojść podczas masażu serca).
Urządzenie zostało sklasyfikowane jako Medical Deviced Class I, od 2016 r. posiada certyfikat zgodności CE zgodnie z dyrektywą EC 93/42/EWG Unii Europejskiej po zarejestrowaniu w 2015 r. Urządzenie ratuje życie w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Francji, a od niedawna także w Polsce.
Użyj go i uratuj życie drugiemu człowiekowi, kiedy pierwsza pomoc zawodzi.