Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wielkopolskim w piśmie z dnia 20 września 2024 roku, z uwagi na obecnie trwającą sytuację powodziową, a następnie usuwanie szkód popowodziowych informuje, że w okolicznościach narażenia na zakażenie laseczką tężca należy niezwłocznie zwrócić się do najbliższej placówki medycznej celem podjęcia profilaktyki poekspozycyjnej polegającej m. in. na przyjęciu szczepienia przeciwko tężcowi.
Szczepienie przeciwko tężcowi po narażeniu na zakażenie (m. in. wskutek zranienia podczas pracy z ziemią, przy zwierzętach gospodarskich oraz narzędziami zanieczyszczonymi ziemią, odchodami lub śliną zwierząt) jest szczepieniem obowiązkowym, a jego finansowanie odbywa się ze środków Ministra Zdrowia.
Tutejszy organ informuje, że tężec jest ciężką chorobą zakaźną wywoływaną przez laseczkę tężca, która produkuje neurotoksynę bakteryjną powodującą liczne zmiany w układzie nerwowym. Prowadzi do zwiększonego napięcia i silnych skurczów mięśni szkieletowych.
Tężec to choroba zagrażająca życiu, dlatego tak ważna jest profilaktyka w postaci szczepień ochronnych.