Zrób to sam: Kłody bartne – Budowa schronień dla dziko żyjących rojów pszczół miodnych
22–24 listopada 2024
Wydarzenie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Drei Eichen” w Buckow (na terenie Szwajcarii Marchijskiej) pod kierunkiem ekspertów z dziedziny bartnictwa: Andrzeja Pazury i Jacka Adamczewskiego z Polski oraz Bernda Schocka (s-ka „hodlwood” i projekt „Artenreich”) z Niemiec.
Od 2019 roku przy użyciu różnych technik budujemy sztuczne barcie dla dziczejących rojów pszczół miodnych. Uczymy się od polskich ekspertów z dziedziny bartnictwa i wspólnie pomagamy w ten sposób zachować dawne, tradycyjne dziedzictwo kulturowe. Jest ono wciąż żywe np. w Baszkirii na Uralu, a u nas od lat cieszy się tu rosnącym zainteresowaniem i popularnością!
W 2014 roku odbył się w południowych Niemczech pierwszy kurs dla bartników.
Wraz z innymi przyjaciółmi bartnictwa świętujemy odpowiednio 5. i 10. rocznicę tych wydarzeń, organizując (wieczorne) prelekcje i dyskusje na temat przyszłych projektów!
Do budowy kłód bartnych używamy zarówno dawnych, jak i nowoczesnych narzędzi. Pracując parami drążymy barć w odcinku pnia, a następnie przygotowujemy ją do zasiedlenia przez dziko żyjące pszczoły miodne. W przypadku zainteresowania wykonaną kłodę bartną można również zabrać do zawieszenia lub ustawienia we własnym lesie lub ogrodzie (prosimy o wcześniejsze zapytanie; w tym celu trzeba wziąć ze sobą przyczepkę!).
- Temat: Budowa kilku kłód bartnych do zainstalowania w Parku Przyrody „Märkische Schweiz“, ewentualnie także do zabrania ze sobą
- Cel: Wniesienie wkładu na rzecz dziko żyjących rojów pszczół miodnych i bioróżnorodności
- Przebieg warsztatów: wprowadzenie – zajęcia praktyczne – nabywanie wiedzy fachowej podczas prelekcji – uroczystość jubileuszowa!
- Liczba uczestników: 16 osób, od ok. 16 roku życia, jeśli ktoś wyrazi zainteresowanie tematem i samodzielną pracą
- Przyjazd: 22.11.2024 do godziny 17.00, zameldowanie, nocleg w schroniskowych warunkach w pokojach wieloosobowych
- Rozpoczęcie: Wspólna kolacja o godzinie 18.00
- Zakończenie warsztatów: 24.11.2024 ok. godziny 15.00
- Koszt dla uczestników z Polski: od 65,- EUR (cena normalna) do 79,- EUR (cena solidarnościowa)* W cenie kurs, nocleg oraz pełne wyżywienie wegetariańskie
- Pytania i zgłoszenie udziału prosimy kierować na adres tagung@dreichen.de
Adres: Umweltbildungszentrum Drei Eichen, Königstr. 62, 15377 Buckow (Märkische Schweiz)
Warsztaty te stanowią część cyklu praktycznych warsztatów skupiających się na nauce umiejętności pozwalających na pozostanie w zgodzie z naturą. Będą one tłumaczone na język niemiecki i polski.
Jacek Adamczewski pracuje w Wigierskim Parku Narodowym w północno-wschodniej Polsce. Jako leśnik i rybak z wykształcenia jest odpowiedzialny za edukację, m.in. w „Muzeum Wigier”. Stanowi to doskonałą bazę do przekazywania innym własnego entuzjazmu dla pszczół, zwłaszcza pszczół dziko żyjących, i sprawienia, aby ten ważny temat został przez ludzi dostrzeżony i doceniony.
Andrzej Pazura jest leśniczym w położonym w centralnej Polsce nadleśnictwie Spała. Podobnie jak Jacek, od 2007 roku aktywnie angażuje się w międzynarodowe projekty na rzecz odrodzenia bartnictwa, organizując spotkania i warsztaty w Polsce oraz prowadząc kampanię na rzecz pszczół miodnych. To dzięki jego ciągłym staraniom bartnictwo zostało uznane w Polsce za niematerialne dziedzictwo kulturowe.
Bernd Schock poznał przed wielu laty powstającą na nowo w krajach niemieckojęzycznych bartniczą społeczność i natychmiast dostrzegł wartość bartnictwa dla zachowania bioróżnorodności. Dociera do ludzi i łączy ich oraz ich projekty ze sobą, działając jako ambasador bartnictwa. Od roku 2021 tworzy przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Drei Eichen” bartniczą placówkę, gromadząc tu wiedzę i zwolenników, instalując kłody bartne i prowadząc wycieczki, międzynarodowe obozy wolontariackie i warsztaty.
Skorzystaj z naszej weekendowej oferty, aby poznać Park Przyrody „Märkische Schweiz” i teren ośrodka „Drei Eichen”. Poświęć również trochę czasu na kilka spokojnych chwil w lesie i oddaj się relaksującym spotkaniom i wymianie zdań z podobnie myślącymi ludźmi!
* oferujemy „ceny normalne“ oraz „ceny solidarnościowe“ dla osób, które są w stanie i chciałyby zapłacić więcej, aby wesprzeć tym samym innych, u których „krucho z kasą”, a dzięki takiemu wsparciu mogliby jednak uczestniczyć w warsztatach. Cena nie pokrywa wszystkich kosztów dlatego uczestnictwo, szczególnie dla gości z Polski jest objęte finansowym wsparciem ze strony Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu w Brandenburgii.