Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2007 roku, które wezwało wszystkie członkowskie państwa oraz międzynarodowe organizacje do wspólnych obchodów Międzynarodowego Dnia bez Przemocy. Celem inicjatywy jest promowanie idei życia bez przemocy oraz upowszechnianie tolerancji w społeczeństwie światowym.
Czym jest przemoc?
Przemoc to intencjonalne działanie, które powoduje u drugiej osoby poczucie cierpienia oraz krzywdy. Przemoc pojawia się, gdy osoba ma wyraźną przewagę nad ofiarą, a jej działania naruszają prawa oraz dobra osobiste osoby pokrzywdzonej. Niestety, przemoc wciąż jest stosowana, zwłaszcza wobec słabszych grup społecznych, na przykład osób starszych, chorych, kobiet i dzieci. Przemoc domowa nadal jest zjawiskiem powszechnym. Jej konsekwencje dotykają prawie każdą dziedzinę życia. Przemoc nie tylko oznacza ból fizyczny, ale przede wszystkim cierpienie psychiczne i może doprowadzić do prób samobójczych ofiary.
PAMIĘTAJ PRZEMOC BOLI !!!
OGÓLNOPOLSKIE TELEFONY ZAUFANIA:
801 120 002 - Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Czynny od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 - 22.00, a w niedziele i święta od 8.00 do 16.00. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia. Możesz opowiedzieć o swojej sytuacji i dowiedzieć się gdzie szukać pomocy. Zadzwoń, jeśli ktoś w Twojej rodzinie krzywdzi Cię - bije lub obraża.
116 111 - Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży
Czynny codziennie od godz. 12.00 do 20.00. Zawiadomić o swoim problemie możesz również za pośrednictwem strony www.116111.pl całą dobę. Pomoc świadczona przez konsultantów telefonu 116 111 jest całkowicie bezpłatna. Zadzwoń lub napisz, gdy coś Cię martwi, masz problem np. z przemocą w rodzinie w szkole, nie masz z kim porozmawiać lub wstydzisz się opowiedzieć.
800 120 226 - Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.30 - 15.30 - połączenie bezpłatne. Tu można uzyskać wsparcie w sytuacji przemocy w rodzinie. Specjaliści obsługujący linię udzielają informacji na temat procedury "Niebieskiej Karty".
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
800 12 12 12 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Tu również możesz zadzwonić, gdy nie wiesz z kim porozmawiać, a coś bardzo Cię martwi. Możesz tam także zgłaszać takie sytuacje, które według Ciebie są niesprawiedliwe i masz poczucie, że ktoś zachował się nie tak jak powinien – np. złamał prawo. Telefon jest bezpłatny i jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 8:15 do 20:00 (połączenie bezpłatne). Jeśli zadzwonisz tam w godzinach nocnych i zostawisz informację o sobie i swój numer – konsultanci do Ciebie oddzwonią.
600 070 717 - Telefon zaufania dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie
Całodobowy telefon zaufania dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie prowadzony przez Fundację Centrum Praw Kobiet
800 120 148 - Anonimowa policyjna linia specjalna – zatrzymać przemoc
Linia całodobowa i bezpłatna
22 828 11 12- Telefon Zaufania dla Ofiar i Sprawców Przemocy Seksualnej
Telefon zaufania stanowi uzupełnienie działania poradni Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego, oferując pomoc osobom dorosłym, które doświadczyły przemocy seksualnej oraz służąc radą i wsparciem osobom, które pragną wyeliminować własne niepożądane myśli i zachowania. Telefon jest czynny we wtorki i środy od godz. 15:00 do 18:00. Opłaty za połączenia z numerem zgodnie z cennikiem operatora www.funpzs.org.pl
500 027 676 - TeleSynergia darmowa infolina dla osób dorosłych potrzebujących wsparcia psychologa