W ramach akcji #Czytamyzsercem przygotowaliśmy dla Czytelników naszej Biblioteki wiele różnych inicjatyw. 2 października zaprosiliśmy podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Kostrzynie na spotkanie on-line z dr hab. Małgorzatą Wójcik-Dudek „Co w sercu, to w literaturze”. Prowadząca zaprosiła do wspólnej lektury znanych i mniej znanych tekstów, które pozwoliły wsłuchać się w rytm serca literatury i zastanowić się, w jakich książkach ono bije.
Tego samego dnia na Klubie Młodych Książkożerców czytaliśmy fragment książki Roksany Jędrzejewskiej- Wróbel „Pracownia Aurory” (Wydawnictwo Bajka). Rozmawialiśmy o sercu, które może się złamać np. z żalu, samotności, rozczarowania czy ze strachu. Dzieci narysowały odpowiednie lekarstwa na złamane serca.
Z kolei 3 października odwiedzili nas uczniowie 2 klasy biologiczno-chemicznej i 3 klasy humanistycznej Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kostrzynie nad Odrą. Młodzież skorzystała ze spotkanie autorskie w formie on-line na żywo z Panią Anną Mateją wokół jej reportażu „Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii” (Wydawnictwo Czarne). Autorka zabrała słuchaczy na sale operacyjne i pozwoliła obserwować zmagania wybitnych polskich chirurgów, którzy mimo braku środków, warunków i personelu, mimo ostracyzmu społeczeństwa i podejrzliwości środowiska medycznego nie bali się wcielać w życie śmiałych, obarczonych ryzykiem, wizjonerskich pomysłów i dokonali pionierskich prób operacji transplantologicznych w Polsce.
Z kolei dzieci z klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyły w zajęciach „Miej serce dla serca!”. Poznały bajkę o sercu autorstwa Michała Filipka. Mieliśmy też okazję gościć osobiście panią pediatrę Darię Bilewską- Marciniak. W związku z tym że kilka dni temu był Światowy Dzień Serca pani doktor rozmawiała z dziećmi o tym, jak dbać o nasze serca by były jak najdłużej zdrowe. Powodzeniem cieszył się wydruk EKG, ale najbardziej słuchanie własnego serca przy pomocy stetoskopu, a także mierzenie ciśnienia krwi. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się nasze książki z interesującymi elementami jak np. książka pop-up z wyskakującym sercem („Ciało człowieka” Wyd. Debit) czy książka z trójwymiarowymi soczewkami („Gabinet anatomii, Wydawnictwo Dwie Siostry). Zapraszamy również inne dzieci, młodzież a nawet dorosłych do zapoznania się z tą fascynującymi pozycjami książkowymi.
W sobotę 5 października wraz z #WF Kostrzyn zaprosiliśmy dzieci, młodzież i dorosłych do Parku Miejskiego. Uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, mogli posłuchać w ramach głośnego czytania pod chmurką i akcji #OgólnopolskiDzieńGłośnegoCzytania fragmentu książki pt. „Cuda w ciele” autorstwa Gabby Dawnway (Wydawnictwo: Harper Kids). Słuchacze poznali sekrety naszej pompy życia, która pracuje intensywnie, o czym się przekonaliśmy omawiając budowę i pracę serca (#ŚwiatowyDzieńSerca). Po lekturze wszyscy, zarówno ci młodsi jak i starsi, ruszyli truchtem, a następnie biegiem dookoła parku, trzymając w ręce swoją ulubioną książkę. Po drodze na przystankach zwłaszcza dzieci aktywnie uczestniczyły w quizie dotyczącym wiedzy o sercu i jego higienie. Wszyscy dobiegli razem na metę. Każdy z uczestników dostał dyplom za uczestnictwo oraz zakładkę do książki w kształcie serca (wydrukowane na naszej bibliotecznej drukarce 3D!). A najstarsi uczestnicy po biegu mogli skorzystać z analizy ciała w #WF Kostrzyn. W ramach akcji #Czytamyzsercem wzięło udział łącznie 112 osób.