Wydarzenie to ma na celu podnoszenie świadomości na temat zdrowia psychicznego oraz promowania działań wspierających osoby z zaburzeniami psychicznymi.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego był ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego z inicjatywy Richarda Huntera – sekretarza generalnego organizacji.
Zdrowie psychiczne jest definiowane jako dobrostan, który obejmuje emocjonalne, psychologiczne i społeczne dobre samopoczucie. Zaburzenie, któregoś z powyższych elementów może prowadzić do niepożądanych efektów zdrowotnych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są na świecie narastającym problemem. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja oraz zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, to najczęściej występujące zaburzenia psychiczne na świecie.
Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a aktywnością zawodową.
Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy.
Jak czytamy w przygotowanym przy tej okazji komunikacie WHO, blisko 60% populacji pracuje. Wszyscy pracownicy mają prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, zaś godna praca wspiera dobre zdrowie psychiczne zapewniając nie tylko źródło utrzymania, ale także poczucie pewności siebie i wartości dla społeczeństwa, a także możliwość nawiązania pozytywnych relacji międzyludzkich. W przypadku osób z problemami ze zdrowiem psychicznym godna praca może natomiast przyczynić się do powrotu do zdrowia i funkcjonowania społecznego.
Działania, mające na celu rozwiązanie problemu zdrowia psychicznego w pracy, powinny być podejmowane przy znaczącym zaangażowaniu pracowników i ich przedstawicieli oraz osób, które mają doświadczenie w zakresie problemów ze zdrowiem psychicznym.
Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych – będąca międzynarodowym porozumieniem dotyczącym praw osób niepełnosprawnych (w tym niepełnosprawnych psychospołecznie) – określa trzy podstawowe działania, mające na celu umożliwienie osobom z problemami zdrowia psychicznego, uczestnictwa w pracy. Są to:
– dostosowanie środowiska pracy do możliwości, potrzeb i preferencji pracownika z problemami ze zdrowiem psychicznym (np. zapewnienie elastycznych godzin pracy albo dodatkowego czasu na wykonanie zadań),
– indywidualne podejście do aktywności zawodowej pracownika (np. stopniowy powrót do pracy umożliwiający łączenie aktywności zawodowej z opieką medyczną),
– inicjatywy wspieranego zatrudnienia pomagające osobom z problemami psychicznymi w znalezieniu płatnej pracy i jej utrzymaniu.
Zasady korzystania z opieki psychiatrycznej i psychologicznej oraz formy tej opieki opisane są na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.