W październiku 2024 r. w szkołach podstawowych w Kostrzynie nad Odrą odbyły się warsztaty profilaktyczne, przeprowadzone przez specjalistów Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. W warsztatach wzięło udział blisko 1300 uczniów, którzy zostali podzieleni na grupy wiekowe.
Dla najmłodszych uczniów przeprowadzono warsztaty, które miały na celu uświadomienie o potencjalnych zagrożeniach w codziennym życiu oraz nauczyć właściwych zachowań w różnych sytuacjach. Prowadzący w przystępny sposób wyjaśnili znaczenie bezpieczeństwa, a następnie przez różnorodne aktywności, takie jak rozmowy, ćwiczenia i prace plastyczne, dzieci poznały, jak reagować w trudnych sytuacjach. Przeprowadzono również zajęcia poświęcone bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów społecznościowych. Podczas zajęć dzieci były informowane o zagrożeniach związanych z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych oraz nabywały wiedzę i umiejętności niezbędne do bezpiecznego poruszania się w świecie cyfrowym.
Z kolei uczniowie starszych klas uczestniczyli w warsztatach poświęconych tematyce stresu, agresji. Uczniowie mieli okazję poznać efektywne strategie radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz wypróbować proste techniki relaksacyjne. Uczniowe zaangażowali się również w zajęcia, podczas których uczyli się o różnych aspektach korzystania z Internetu oraz nabywali umiejętności radzenia sobie z cyberprzemocą. Prowadzący wspierał uczniów w wypracowywaniu zdrowego dystansu do treści internetowych oraz w odpowiednich reakcjach na przejawy łamania prawa w sieci. Ponadto uczniowie wspólnie analizowali współczesne „zagrożenia cywilizacyjne”, w tym skutki nadmiernego korzystania z nowych technologii. Praca z trenerem pozwoliła im określić, jakie potrzeby zaspokajają za pomocą telefonu oraz jak świadomie dbać o siebie.
Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w zajęciach w ramach programu rekomendowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii pt. „Debata”. Program ma więc na celu opóźnienie wieku inicjacji alkoholowej, a to z kolei powinno przyczynić się do ochrony młodych ludzi przed negatywnymi konsekwencjami związanymi ze spożywaniem alkoholu oraz przed rozwojem innych zachowań ryzykownych.
Warsztaty przyczyniły się do zwiększenia świadomości uczniów na temat zagrożeń i sposobów radzenia sobie w różnych sytuacjach, a także sprzyjały budowaniu umiejętności interpersonalnych i społecznych.
Żródło: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Integracji Europejskiej