Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. i dotyczy wszystkich mieszkańców Polski, w tym również seniorów. Pomóżmy seniorowi spisać się bezpiecznie!
Jak się spisać? Poniżej kilka porad.
1. PRZEZ INTERNET – samospis internetowy to podstawowa, obowiązkowa i najbardziej bezpieczna metoda spisu; wystarczy wejść na spis.gov.pl, zalogować się w interaktywnej aplikacji i odpowiedzieć na pytania w formularzu spisowym;
2. SPISZ SIĘ PRZEZ TELEFON – to opcja, która umożliwia dokonanie spisu na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej; wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 22 279-99-99 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00);
3. SAMOSPIS W PUNKCIE SPISOWYM – przez cały czas trwania spisu można skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk komputerowych w Gminnych Biurach Spisowych i w Urzędzie Statystycznym, przy których z pomocą przeszkolonego pracownika (z zachowaniem reżimu sanitarnego) można dokonać samospisu.
Jeśli wśród Państwa bliskich, znajomych, sąsiadów są osoby starsze, które nie posiadają komputera lub mają kłopot z obsługą telefonu, pomóżmy im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy w najdogodniejszej dla nich formie: samospisu internetowego (w domu lub punkcie spisowym) albo w formie rozmowy telefonicznej z rachmistrzem.
Od 4 maja br., w przypadku niedokonania samospisu, rachmistrz spisowy może skontaktować się z respondentem telefonicznie.
Rachmistrzowie telefoniczni będą dzwonić tylko z dwóch bezpiecznych numerów telefonów:
22 828 88 88 lub 22 279 99 99.
Rachmistrz spisowy rozpoczynając rozmowę przedstawi się podając respondentowi swoje imię i nazwisko oraz na życzenie respondenta nr identyfikatora rachmistrza spisowego. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99. Ponadto od maja na stronie spis.gov.pl uruchomiona będzie aplikacja do weryfikacji rachmistrza.
Dodatkowym elementem weryfikacji tożsamości rachmistrza w trakcie rozmowy telefonicznej jest posłużenie się własnym numerem PESEL. Można poprosić rachmistrza o podanie jednej dowolnie wybranej cyfry z pięciu ostatnich cyfr numeru PESEL respondenta. W przypadku zgodności podanej cyfry można uznać rachmistrza za prawidłowo uwierzytelnionego.
Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów są oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję.
W przypadku wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności kontaktującego się rachmistrza spisowego, powinien zaistniały incydent niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową (tel. 22 279 99 99) lub do Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.
Zapewniamy, że dane zbierane na potrzeby spisu są bezpieczne i nikomu nie zostaną przekazane. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.
Jeżeli ktokolwiek zidentyfikuje zdarzenie podszycia się pod jego tożsamość powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie GUS kontaktując się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 lub poprzez formularz:
https://stat.gov.pl/pytania-i-zamowienia/pytanie-o-narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan/
zaznaczając w temacie „bezpieczeństwo, w tym zgłoszenie naruszenia bezpieczeństwa”. Po zgłoszeniu zdarzenia GUS podejmie niezwłocznie odpowiednie kroki do weryfikacji informacji i danych.
Poniżej do pobrania ulotki informacyjne w formacie PDF