Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.
Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak za pośrednictwem Burmistrza Miasta Kostrzyn zwrócił się do kostrzynian o upamiętniania tego dnia poprzez złożenie symbolicznych wiązanek lub zapalenie zniczy w miejscach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych, bez tworzenia zgromadzeń oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.